PARAFIA.WITOWO.PL
Św.Andrzeja Apostoła
Aktualności
Wydarzenia 2013

                



   



Iluminacja Kościoła  św. Andrzeja Apostoła w Witowie.

     Neogotycki   Kościół  Parafialny  p.w.  św.  Andrzeja  Apostoła  w  Witowie  na  Kujawach prezentuje się od 01 listopada 2013 roku w nowej „szacie świetlnej”. Iluminacja zewnętrzna obiektu widoczna z daleka, bardziej podkreśla bryłę zewnętrzną zabytkowej świątyni. Zwraca uwagę nie tylko miejscowych parafian, ale wszystkich, których droga prowadzi przez Witowo. Wielu zatrzymuję się, by podziwiać, ale i by fotografować i w ten sposób „zabrać” ze sobą pamiątkę z Witowa. Tak przyczyniają się do promocji naszej wsi i parafii, co zasługuje za szacunek i uznanie.

 

 

 

Witowo – stara wieś kujawska, była pierwotnie własnością monarszą. Pierwsze wzmianki historyczne o tej wsi pochodzą z roku 1257.  W 2007 roku Witowo obchodziło  750 lecie.

Parafia powstała przed 1325 r.   Obecny kościół parafialny św.   Andrzeja Apostoła w  Witowie  –  prawdopodobnie czwarty na tym miejscu powstał w latach 1899-1903  dzięki  staraniom ówczesnego proboszcza ks. Jana Szafrańskiego. Nową świątynię w stylu neogotyckim projektu arch. Konstantego Wojciechowskiego konsekrował 19 czerwca 1904 roku biskup włocławski Stanisław  Zdzitowiecki. W roku 2004  Parafia w Witowie obchodziła JUBILEUSZ 100  lecia konsekracji kościoła.


 

 

Przejeżdżając przez Witowo, warto zatrzymać się na parkingu w centrum wsi, by nie tylko podziwiać architekturę naszego kościoła, ale też i jego wnętrze, zwłaszcza bogatą polichromię, przedstawiającą sceny biblijne ze Starego i Nowego Testamentu.

Cały teren parafialny z kościołem  -objęty jest ochroną dziedzictwa kultury i zabytków - wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr 392/A z dnia 29 sierpnia 2006 roku.
 

     

Ponieważ żyjemy w klimacie, w którym przez połowę roku szybko zapada zmierzch, warto wydobywać z mroku takie perełki architektoniczne. Więcej zdjęć naszej świątyni można obejrzeć w Fotogalerii. Mając jednak świadomość, że najlepsze wrażenie może zrobić tylko to co zobaczy się w rzeczywistości, na własne oczy, oczywiście po zachodzie słońca. Z a p r a s z a m y . 






1 - 2 listopada ...Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

     To Święto Świętych ,ale i tych co świętymi pragną być. Być świętym to zadanie dla każdego z nas.
Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. Wskazuje na hojność Pana Boga i pogłębia nadzieję, że wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca. Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) i Dzień Zaduszny (2 listopada) przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.



   




     

Mszę świętą na cmentarzu parafialnym w Witowie o godz. 12.00 odprawił i kazanie wygłosił ks. Andrzej Aniszczyk.

 



 

                   Jest taki dzień w roku, kiedy refleksja w serce się wkrada, deszczowy zazwyczaj i zimny...dzień...1-ego listopada.
                  To taki czas zadumy, modlitwy nad zmarłych duszami.
                  Choć ICH już nie ma wśród nas...kochamy nadal, więc pamiętamy.
                  Patrzę na płomień tlący się w zniczu. Smutek i żal się we mnie budzi. 
                  Spoglądam w niebo i zadaję pytanie:„Dlaczego Boże, zabierasz dobrych ludzi?"
                  Zabierasz tych, co mają serca szlachetne. A ci bez niego po ziemi stąpają. 
                  Dlaczego śmierć musi rozdzielać tych...którzy tak bardzo się kochają.
                  Kiedy już opuszczam bramy cmentarza... zmarłe dusze żegnam powoli...
                  Nie proszę Boga o życie, ale mam nadzieję... że za rok tu przyjść mi pozwoli...




Złoty Jubileusz

      W niedzielę 29 września 2013 roku, nasz Kościół  św. Andrzeja Apostoła w Witowie i cała parafia zaszczycona została przybyciem i obecnością wielu dostojnych Gości z Polski i z Luksemburga. Przepełniała nas radość Złotego Jubileuszu życia  zakonnego  w  Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Czcigodnych Jubilatów:  O. Franciszka  Chrószcz  z Sanktuarium w Kodniu O.  Henryka  Kruszewskiego - Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Wielkim Księstwie Luksemburga, tak bardzo związanego od najmłodszych lat  z Kujawami i naszą Parafią.


   

 

Dziękczynnej  Eucharystii przewodniczył  ks. bp Wiesław Mering ordynariusz diecezji włocławskiej. Koncelebrowali Jubilaci i kilkunastu kapłanów. Kaznodzieja  O. Marcin Szafors - Wikariusz Prowincjalny Polskiej Prowincji Oblatów ukazał piękno powołania zakonnego, ale i trud pracy misyjnej, której poświęcali się Jubilaci przez 25 lat.

 

 


Obecni byli też przedstawiciele wspólnoty parafialnej z Luksemburga  na czele z wikariuszem O. Romanem Tyczyńskim.

Honorowym Gościem była Mama o. Henryka  - p. Genowefa Kruszewska, pochodząca z naszej parafii, wraz w całą rodziną, krewnymi i przyjaciółmi. 

   Dostojnym Jubilatom :    AD  MULTOS  ANNOS.



  Polski Sierpień. Dożynki - Witowo 2013

        Sierpień to w naszej historii miesiąc szczególny. W sierpniowe dni drogami Ojczyzny pielgrzymuje na Jasną Górę cała Polska. Co roku w pierwszych dniach sierpnia brzmią echa Powstania Warszawskiego, gdy„rozpoczynał się bój za każdy kamień twój Stolico”.

W połowie sierpnia Maryja Wniebowzięta rozciągnęła swój Matczyny płaszcz nad Polskim wojskiem w Bitwie Warszawskiej w roku 1920, tak, że wspominają ją pokolenia wierząc, że stał się Cud nad Wisłą.

W przeddzień Maryjnego Święta roku 1941 „narodził się dla nieba” w obozie Oświęcimiu św. Maksymilian Kolbe oddając życie za brata.

W końcu sierpnia znów spoglądamy na Jasną Górę i obraz Czarnej Madonny MB Częstochowskiej.

Pamiętamy w tych sierpniowych dniach o zrywie solidarnościowym, co otworzył drogę do wolności narodu. Kto silny – trwa w trzeźwości pomagając innym w walce z nałogiem. Wreszcie sierpień – należy do żniwiarzy zbierających plony, z których wszyscy korzystamy.

Bogaty jest sierpień historią, bogaty pracą na roli, umiłowaniem wiary i tradycji.

Szanujemy tradycje i zwyczaje wsi . Po żniwach cieszymy się Czasem Dożynkowym.

Przynosimy do świątyni to co urodziła ziemia, co zebraliśmy z naszych pól: chleby, zboże, owoce warzywa – dary ziemi i „ w podzięce za plony Bogu modły dziś wznosimy”. Tak wyrażamy naszą radość i nasze dziękczynienie.


Świadomi, że „od małej myszki, aż do cesarza wszyscy żyją z gospodarza” szerokim gestem gościnności dzielimy ten bochen chleba pamiętając, że „w nim spracowana ręka rolnika ze szczodrą ręką Boga się spotyka”.

  Nasze Dożynkowe Dziękczynienie przeżywaliśmy w niedzielę 25 sierpnia.

 

 

Przyniesione do świątyni dary poświecił i pobłogosławił ks. proboszcz Andrzej Aniszczyk.

 

Dziękczynną Mszę  św. odprawił  ks.  kan. Henryk Kruszewski  z Luxemburga, a kazanie wygłosił ks. Proboszcz.

Po mszy św. dożynkowy korowód przy muzyce i śpiewie zespołów ludowych przeszedł na plac, gdzie dożynkowa radość trwała do zachodu słońca.

 

    

Dożynkowe dziękczynienie czynimy każdego roku z coraz większym zaangażowaniem, za co wszystkim należą się słowa wdzięczności i szacunku. Bóg zapłać.

 



  Płowce 2013.

Płowce, które należą do naszej parafii to historyczne miejsce. 27 września 1331 roku miała miejsce wielka bitwa, gdzie na płowieckich polach starły się wojska króla Władysława Łokietka z niezwyciężoną do tamtej pory armią krzyżacką. Po trzykrotnej szarży polskich wojsk na oddziały krzyżackie, doszło do decydujacego rozstrzygnięcia i wojska Łokietka odniosły sukces. Bitwa bardzo wzmocniła morale wojsk polskich i odbiła się głośnym echem w Polsce.

Od 12 lat, corocznie na terenie przyległym do kopca z pomnikiem w Płowcach, odbywa się inscenizacja pamiętnej bitwy.

Na rozpoczęcie tegorocznych obchodów rocznicy Bitwy pod Płowcami 18 sierpnia 2013 roku o godz.15.00 została odprawiona Msza Święta w intencji  Ojczyzny i za poległych Rycerzy Łokietka, oraz tych co na przestrzeni dziejów oddali życie walcząc za wolność Ojczyzny, Kościoła i Narodu. 


         


Po Mszy świętej , którą odprawił Proboszcz naszej witowskiej parafii ks.Andrzej Aniszczyk odbyła się Inscenizacja Bitwy Płowieckiej, pokazy rycerskie, występy i koncerty zespołów muzycznych, pokaz sztucznych ogni(Fotorelacja -zobacz więcej). Gwiazdą wieczoru -była" GOLEC ORKIESTRA".

 



  20 rocznica śmierci ks. Kazimierza Szałkowskiego


W środę 29 maja o godz.. 17.00 w naszym kościele sprawowana była msza św.
za ś.p. ks. Kazimierza Szałkowskiego w 20 rocznicę jego śmierci.

Po mszy św. wszyscy zgromadzili się na modlitwie i poświeceniu nowego krzyża na grobie ks. Szałkowskiego na cmentarzu parafialnym w Witowie. Zapalono znicze oraz złożono kwiaty.

Wielu parafian jeszcze dobrze pamięta i wspomina ks. Proboszcza, który pracował w Witowie 23 lata (1952 – 1975)  .

Urodzony w Sieradzu w 1903 roku, zmarł w Kaliszu w 1993 r.

Zgodnie z życzeniem pochowany na cmentarzu w Witowie 2 czerwca 1993 r.

Modlitwa i troska o grób są świadectwem wiary i wyrazem pamięci o tych co od nas odeszli.

 




4 maja – św. Floriana – Patrona Strażaków

Święty Florian urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer - Dolna Austria. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum.

Św.Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.


Dnia 4 maja  w  dzień
św. Floriana - strażacy czcząc swego patrona obchodzą swoje święto.

W tym  roku  obchody  Dnia  Strażaka w Gminie Bytoń  rozpoczęły  się  mszą  świętą  w kościele św. Andrzeja  Apostoła  w  Witowie. O godz. 18.00 Mszę  św. odprawił i kazanie  okolicznościowe wygłosił  proboszcz  parafii  w  Witowie  ks. Andrzej  Aniszczyk. Modliliśmy się za  żywych oraz wspominaliśmy druhów ,którzy odeszli do domu Pana.


      
 

Poczty sztandarowe wystawiły jednostki OSP z Bytonia, Witowa i Budzisławia . Obecni byli strażacy wraz z rodzinami. Nie brakło też strażaków - weteranów, jak również i młodzieży strażackiej. Po mszy św. wszyscy pod swoimi sztandarami wraz z miejscową orkiestrą pomaszerowali na spotkanie do remizy OSP w Witowie.

  
 



Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego





Niedziela Wielkanocna jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. O świcie 
odprawaina jest  Msza rezurekcyjna dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa. Najświętszy Sakrament jest wynoszony z Grobu Pańskiego i trzykrotnie w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła, pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych.

 

   



 Pomimo  zimowej  pogody,
tegoroczna Msza rezurekcyjna odbyła się z  udziałem licznego grona  parafian i gości przy udziale ministrantów, asysty parafialnej i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z Płowiec,Torzewa oraz  Witowa . 

 

   

Na zakończenie uroczystości zaprezentowały się poczty sztandarowe
Ochotniczych Straży Pożarnych (kolejno od lewej strony)z Płowiec,Torzewa oraz  Witowa.




 

Wielka Sobota

Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania i ostatni dzień Triduum Paschalnego. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie, dzień ciszy, skupienia  i adoracji Najświętszego Sakramentu. Modląc się i poszcząc, oczekujemy zmartwychwstania Chrystusa.

 


Zgodnie z wieloletnią tradycją w Kościele Parafialym w Witowie, przy Grobie Pańskim ,wartę pełnią druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Witowa, Płowiec, Torzewa. Tradycja ta nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Strażacy występują w mundurach galowych, ze sznurami, w czapkach rogatywkach, hełmach bojowych lub ozdobnych.

Wielka Sobota to dzień święcenia pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. 


   

Poświęcenie pokarmów wielkanocnych w kaplicy w Płowcach, która jest kościołem filialnym Parafii witowskiej, odbyło się z udziałem licznego grona dzieci i młodzieży, które przyniosły pięknie przybrane i pachnące kujawską kiełbasą koszyczki .



                 



Kiedy zakończymy święty post paschalny i spotkamy Chrystusa Zmartwychwstałego we Mszy świętej wielkanocnej, powrócimy z radością do naszych domów i z Chrystusem zasiądziemy do wspólnego świątecznego stołu. Wyrazimy wtedy sobie wzajemną życzliwość podczas składania sobie życzeń przy dzieleniu się poświęconym jajkiem, znakiem nowego życia.


 
Habemus Papam!


Ojciec Święty Franciszek 

K
ardynał  Jorge Mario Bergoglio, jezuita, z Argentyny  został wybrany 266. Następcą Świętego Piotra.

 
W środę 13 marca 2013 r. o godzinie 19.06 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym. Wyboru dokonano w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu, podczas trzeciej sesji.

Imię Papieża ogłosił kard. Jean Luis Tauran.

A teraz rozpoczynamy tę wspólną wędrówkę - biskup i lud. Jest to wędrówka Kościoła rzymskiego, który przewodniczy całemu Kościołowi. Módlmy się za siebie, za cały świat. Życzę wam, aby ta droga Kościoła, którą dzisiaj rozpoczynamy służyła ewangelizacji tego pięknego miasta. A teraz chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale najpierw proszę was, zanim biskup pobłogosławi, módlcie się żeby Pan błogosławił biskupa. Módlcie się za swojego biskupa,. W chwili ciszy pomódlcie się za mnie.”

Spełniając tę prośbę módlmy się za Ojca Świętego Franciszka I 

 

Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta - pracownika kolei. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. 11 marca 1958 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego - nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych, a następnie w Kolegium św. Józefa w podstołecznym San Miguel, gdzie uzyskał licencjat z filozofii. Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.

13 grudnia 1969 przyjął święcenia kapłańskie, po czym kontynuował studia w Hiszpanii i tam 22 kwietnia 1973 złożył śluby wieczyste w swym zakonie.

20 maja 1992 Jan Paweł II mianował 55-letniego wówczas jezuitę biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires; sakrę nowy hierarcha przyjął 27 czerwca tegoż roku z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy kard. Antonio Quarracino. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Miserando atque eligendo". 3 czerwca 1997 Ojciec Święty powołał hierarchę na arcybiskupa koadiutora z prawem następstwa, a w niecały rok później – 28 lutego 1998 mianował go arcybiskupem metropolitą jego rodzinnego miasta. 30 listopada tegoż roku papież mianował go jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w Argentynie, niemających własnego biskupa.

Na konsystorzu 21 lutego 2001 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, przyznając mu jako kościół tytularny w Rzymie świątynię pw. św. Roberta Bellarmina. Jako biskup i kardynał hierarcha uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele. W latach 2005-11 przez dwie 3-letnie kadencje był przewodniczącym Argentyńskiej Konferencji Biskupiej.

Ojciec Święty Franciszek jest pierwszym jezuitą na Tronie Piotrowym, a zarazem pierwszym papieżem-zakonnikiem od ponad półtora stulecia...

 

                                                              


 


  
   
 
 
 

Strona głównaAktualności Kościół parafialnyKaplica w PłowcachCmentarz parafialnyKapliczki i krzyżeWitowo.PLDiecezja włocławskaFotogaleriaFilmyKontakt Portale,serwisy