PARAFIA.WITOWO.PL
Św.Andrzeja Apostoła
Fotogaleria
Fotogaleria
Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny w Witowie (zabacz;na mapie) założył  w 1815 roku na Górach Witowskich, przy drodze Witowo -Powałkowice-Wandynowo  ks.proboszcz Jakub Krajewski. Wybudowano wówczas drewnianą kapliczkę.W 1840 roku w centrum cmentarza, witowski wikariusz ks.Wojciech Kochowicz własnym kosztem  i staraniem wystawił  murowaną  kaplicę  pod wezwaniem Krzyża Świętego. Aktualnie cmentarz parafialny w Witowie zajmuje powierzchnię 2.0 ha. Cmentarz z kaplicą i murowanym ogrodzeniem z bramą, objęty jest ochroną dziedzictwa kultury i zabytków - wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy  nr. A/663/3.

Kościół parafialny
Kościół parafialny, położony jest w samym centrum miejscowości Witowo, przy rozwidleniu dróg; Witowo-Bytoń, Witowo-Osięciny, Witowo-Płowce.Teren kościoła ogrodzony kutym parkanem podzielonym słupkami z cegły ceramicznej na cokole .Od lewej strony przy wejściu na teren kościoła znajduje się dzwonnica konstrukcji stalowej z trzema odlewanymi  dzwonami o piękym ,niepowtarzalnym brzmieniu.Kościół parafialny w Witowie to światynia w stylu neogotyckim.Świątynia wybudowana została w latach 1899-1903 wg projektu arch. Konstantego Wojciechowskiego, dzięki datkom i pracy wiernych  pod  kierownictwem  ówczesnego proboszcza ks. Jana Szafrańskiego .Konsekracji światyni  w dniu 19 czerwca 1904 roku dokonał bp Stanisław Zdzitowiecki.Teren parafialny z kościołem oraz starodrzew otaczający obejście kościoła -objęty jest ochroną dziedzictwa kultury i zabytków - wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr 392/A z dnia 29 sierpnia 2006 roku.


Kaplica w Płowcach
Dzięki staraniom ks.Stanisława Grzybowskiego  Proboszcza Parafii Witowo( w latach  1975 - 2001 )w miejscu dawnego kościoła parafialnego w Płowcach w latach 1989 - 2000 wybudowana została kaplica wg projektu arch.inż Jerzego Kociołowicza. Budowę kaplicy ukończono w 2000 roku. Jest ona kościołem filialnym Parafii Rzymskokatolickiej Św.Andrzeja Apostoła w Witowie.
Wielkanoc

Wielkanoc, Pascha, Niedziela Wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie — najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych jak: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne. Co roku zgodnie z wieloletnią tradycją w Kościele Parafialym w Witowie, przy Grobie Pańskim ,wartę pełnią wytypowani druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Witowa, Płowiec, Torzewa. Tradycja ta nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Zależnie od lokalnej tradycji strażacy występują w mundurach galowych, ze sznurami, w czapkach rogatywkach, hełmach bojowych lub ozdobnych. Msza rezurekcyjna odprawiana jest o świcie (o godzinie 6 rano) w Niedzielę Wielkanocną dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa. To radosny obrzęd, powszechny w krajach słowiańskich.Dawniej nabożeństwo to odbywało się w Wielką Sobotę o północy.Najświętszy Sakrament jest wynoszony z Grobu Pańskiego i trzykrotnie w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła, pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych. 

Panorama parafii
Parafia Witowo położona w Polsce, na terenie diecezji włocławskiej, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim, w gminach; Bytoń, Osięciny,Topólka . Wspólnota parafialna Parafii Witowo, obejmuje  rodziny katolickie zamieszkałe w miejscowościach; Czarnocice, Grodziska, Faliszewo, Powałkowice, Płowce, Pścinno, Pścininek, Samszyce, Sadłużek, Sadłóg, Torzewo, Wandynowo, Witowo, Witowo Kolonia,Witowo Nowe. Parafia Witowo to typowy krajobraz przyrodniczo-kulturowy, w którym dominuje rolnicze wykorzystanie przestrzeni przyrodniczej ,wzbogacony pagórkami kemowymi -Witowo Góry. Aktualnie na terenie Parafii Witowo zamieszkuje 1940 kujawiaków wyznania rzymskokatolickiego.
Druhowie OSP
 
Na terenie naszej parafii działają trzy jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych: w Płowcach, Torzewie oraz  w Witowie. Zgodnie z wieloletnią tradycją wszystkie uroczystości w  Kościele Parafialym w Witowie oraz w kaplicy w Płowcach odbywają się z udziałem pocztów sztandarowych ww. jednostek OSP oraz licznego grona druhów. Corocznie w okresie Wielkanocnym pełnią wartę honorową przy Grobie Pańskim w mundurach galowych, ze sznurami, w czapkach rogatywkach, hełmach bojowych lub ozdobnych.Uczestniczą w uroczystościch odpustowych i innych ważnych dla parafii wydarzeniach.
 
Jednostka OSP w Płowcach założona została  w 1918 roku przez miejscowego nauczyciela  Zdzisława Sikorskiego. Przez lata funkcję prezesa pełnili: Józef Biesiekierski- właściciel majątku Płowce, Jan Poreda, Mieczysław Małkowski, Jerzy Chrupek, Lucjan Lijewski, Tadeusz Acalski, Leopold Bartczak. Obecnie jednostka OSP w  Płowcach, liczy 30 strażaków. Jednostka dysponuje specjalistycznym wozem bojowym marki Mercedes z pełnym wyposażeniem .

Ochotnicza Straż Pożarna w Witowie to jednostka z ponad 70 letnią tradycją .Powstała w lutym 1945 roku ,krótko po wyzwoleniu wsi, z pod okupacji hitletowskiej.Pierwszym jej prezesem był Stanisław Kośmider, a naczelnikiem  Adam Trojanowski.Funkcję prezesa zarządu witowskiej jednostki OSP,po Stanisławie Kośmidrze pełnili między innymi: Marian Niespodziński,Julian Marchwiński, Czesław Walczak, Ksawery Wojtysiak, Stanisław Eznarski, Bolesław Lewandowski, Jacek Rebelak, Ryszard Kostrzewski.Od 2011 roku Prezesem OSP w Witowie jest Krzysztof Mańkowski z Faliszewa  a Naczelnikiem  jest Wiesław Nastulski z Pścinna. Obecnie jednostka OSP w  Witowie ,wraz z młodzieżową drużyną pożarniczą, liczy 33 strażaków. Jednostka dysponuje specjalistycznym wozem bojowym marki Star 244 z pełnym wyposażeniem .

OSP w Torzewie powstała 3 maja 1958 roku na zebraniu wiejskim z inicjatywy Czesław Domańskiego z Torzewa (gm. Topólka).Obecnie OSP w Torzewie liczy 16 druhów, jej prezesem jest Edward Domański, naczelnikiem Zygmunt Jankowski.Jednostka dysponuje  specjalistycznym samochodem marki Żuk z wyposażeniem bojowym.

Orkiestra
Uroczystości parafialne w Kościele w Witowie oraz w kaplicy w Płowcach uświetnia orkiestra dęta, składająca się z  kilkunastu muzyków amatorów.
Historia parafii
Parafia w Witowie powstała w wieku XIII. W dokumentach historycznych wzmianka o parafi w  Witowie pojawia się po raz pierwszy w  w Kodeksie Dyplomatycznym  Wielkopolskim, gdzie parafia ta jest wymieniona jako jedno z dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich zatwierdzone przez papieża Innocentego II w Pizie "Ex commisso nobis" z dn. 7 VII 1136 r. Obok Parafii Witowo wymieniane są inne z nią sąsiadujące  i blisko położone parafie jak: Osięciny, Bądkowo czy Dąbie Kujawskie. Od roku 1325 parafia należała do dekanatu radziejowskiego w diecezji kujawsko – pomorskiej  w archidiakonacie kruszwickim. Pierwszy opis kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Witowie pochodzi z 1577 roku. Była to świątynia drewniana, z wieżą spełniającą rolę dzwonnicy.Znajdowały się w nim trzy ołtarze,w tym jeden w kaplicy z obrazem Matki Bożej. Fundator kościoła nie jest znany.W latach 1569 do 1864 Parafia Witowo związana była z Seminarium Duchownym we Włocławku, gdyż jej dochody stanowiły utrzymanie tej uczelni. W roku 1694 staraniem ks.Andrzeja Albinowskiego wybudowano nową,także drewnianą światynię.Od 1720 roku opiekę nad Seminarium we Włocławku przejeli Księża Misjonarze św.Wincentego a'Paulo.Oni też zarządzali parafią w Witowie,a każdorazowy prefekt seminarium był jednocześnie proboszczem Witowa.W 1815 roku na Witowskich Górach ,przy drodze do Świerczyna (obecnie Gmina Topólka) założono cmentarz parafialny, a w 1840 roku wystawiono tam kaplicę murowaną pod wezwaniem Krzyża Świętego.


Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana powszechnie wg. tradycji ludowej: Boże Ciało -przypadające w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej, zawsze 60 dni po Wielkanocy, to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Pomimo, że na każdej mszy świętej wspominamy Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa oraz odnawiamy wyznanie wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, tylko raz w roku w Boże Ciało zaświadczamy o tym publicznie wychodząc do miejsc, w których żyjemy i pracujemy, prosząc o błogosławieństwo dla ludzkiej pracy i życia. Poprzez publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddajemy mu cześć i dziękujemy za łaski płynące przez ten sakrament, a także błagamy go o przebaczenie za  nasze słabości .W uroczystej procesji z monstrancją, kierujemy się do czterech ołtarzy polowych, ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Na każdym przystanku czytamy fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei-Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Boże Ciało zostało ustanowione jako święto w 1264 roku przez papieża Urbana IV, a papież Jan XXII wprowadził je do kalendarza liturgicznego w całym Kościele. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w Polsce.

Dożynki parafialne
Szanując tradycje i zwyczaje wsi kujawskiej po żniwach cieszymy się Czasem Dożynkowym. Dożynkowe dziękczynienie czynimy każdego roku w ostatnią niedzielę sierpnia . Przynosimy do naszej świątyni to co urodziła ziemia, co zebraliśmy z naszych pól: chleby, zboże, owoce warzywa – dary ziemi i w podzięce za plony Bogu modły dziś wznosimy”. Tak wyrażamy naszą radość i nasze dziękczynienie. Świadomi, że „od małej myszki, aż do cesarza wszyscy żyją z gospodarza” szerokim gestem gościnności dzielimy ten bochen chleba pamiętając, że „w nim spracowana ręka rolnika ze szczodrą ręką Boga się spotyka”. Po mszy św. dożynkowy korowód przy muzyce i śpiewie zespołów przechodzi na parking przykościelny, gdzie dożynkowa radość trwa do zachodu słońca.
Boże Narodzenie

Boże Narodzenie–to świeto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania -Adwentu.W nocy z 24 na 25 grudnia ,o północy, odprawiana jest uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień (26 grudnia) to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę świętgo Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Kolorem liturgicznym w okresie Bożego Narodzenia jest kolor biały. Na Boże Nardzenie ubierana jest Szopka bożonarodzeniowa – przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości. Może mieć ona formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest w formie stajenki. W każdej szopce znajduje się mały Jezus i Maryja oraz Józef. Elementem szopki są także postacie Trzech Mędrców, pasterzy, a także wół, osioł i owce, Gwiazda Betlejemska i aniołowie. Pierwszą szopkę wystawił św. Franciszek w 1223 roku w Greccio[1]. Coroczenie w naszej parafii szopkę przystrajają dzieci przynosząc małe figurki  i ozdoby choinkowe.

Droga Krzyżowa
W Wielkim Poście stajemy bliżej Krzyża Chrystusowego, aby nie tylko nań spoglądać, ale i razem z Chrystusem dźwigać go. Szymonem z Cyreny  może być każdy- jak czynią to nasi druhowie strażacy dźwigając duży 5-cio metrowy dębowy krzyż.Na Rekolekcyjnej Drodze Krzyżowej corocznie uczestniczy liczne grono wiernych zarówno dzieci jaki dorosłych w skupieniu i medytacji niosąc swoje małe, czy większe krzyżyki, oświetlając drogę światłem  zapalonych zniczy.
Wszystkich Świętych
1 listopada  - w Dzień WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH o godzinie 12.00 w kaplicy pod wezwaniem Krzyża Świętego na cmentarzu parafialnym w Witowie odprawiana jest  uroczyta Msza Święta za zmarłych, których prochy tu spoczywają .To Święto Świętych , ale i tych co świętymi pragną być. Być świętym to zadanie dla każdego z nas. Chciałbym by było to i moje święto.Ale czy tak będzie ? – zależy to ode mnie. W ten święty dzień zatrzymując się nad grobami zmarłych, a może i świętych zapalamy małe światełko naszej wiary, wiary w „świętych obcowanie”,kładziemy kwiaty - symbole życia i nie wracamy do domu bez modlitwy za tych których tam położyliśmy na wieczny odpoczynek.
0 element(y|ów)

Strona głównaAktualności Kościół parafialnyKaplica w PłowcachCmentarz parafialnyKapliczki i krzyżeWitowo.PLDiecezja włocławskaFotogaleriaFilmyKontakt Portale,serwisy