PARAFIA.WITOWO.PL
Św.Andrzeja Apostoła
Aktualności
Wydarzenia 2011
 BOŻE NARODZENIE 2011

    

Każdego roku w tym samym czasie
On - JEZUS przychodzi do nas i prosi
Uciszcie niepokój Waszych serc
oddalcie na chwilę troski,
odłóżcie pracę i trud.
Wejdźcie do Waszych serc,
by słuchać Mojego Słowa ”.
B.Hume



               
 


   
 

W łączności z tymi, co wszystkim życzą dobrze
przekazuję najlepsze życzenia Świąteczne
niech promienie łaski Pana Was dosięgną, dając poczucie dobrze
spełnionych zadań, niech zdrowie i cierpliwość Was nie opuszczają,
byście w radości przeżywali spotkanie z Nowonarodzonym,
a łaska Pana niech Wam zawsze towarzyszy.

Wszystkim Drogim Parafianom i miłym Gościom przeżywającymi razem z nami
Świąteczną Radość „ z Narodzenia Pana ...”,
oraz spoglądającym na nasz „Witowski Żłóbek ”
Szczęść Boże Dziecię

       Ks. Andrzej Aniszczyk 

proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła
w Witowie 
 

 
  Cmentarz- nowe prawo pogrzebowe w diecezji włocławskiej.

         Z dniem 1 listopada 2011 roku, weszły w życie dwa dokumenty dotyczące regulacji prawa pogrzebowego w diecezji włocławskiej: Instrukcja w sprawie pogrzebu i Regulamin cmentarzy rzymskokatolickich w diecezji włocławskiej. Po konsultacjach dykasterialnych, a także w ramach dekanatów, po omówieniu propozycji prawa na zjeździe księży dziekanów oraz podczas obrad Rady Kapłańskiej, ks. bp Wiesław Mering zatwierdził oba dokumenty jako obowiązujące prawo pogrzebowe w diecezji włocławskiej.

Instrukcja składa się z 10 punktów podejmujących następujące zagadnienia: postępowanie kapłana na wiadomość o śmierci, miejsce nabożeństwa pogrzebowego, komu należy udzielić lub odmówić pogrzebu katolickiego lub ograniczyć jego formę, opłaty cmentarne, ponowne użycie grobu, księgi cmentarne i księga zmarłych, kremacja i ekshumacja zwłok.

Instrukcja zaznacza, że pogrzeb jest aktem kultu religijnego (Msza św., posługa duchownego do momentu zasypania trumny), z czego wynika, że Kościół nie świadczy usług. Środki finansowe składane w związku z wykonywaniem posługi religijnej są ofiarami związanymi z czynnościami religijnymi. Uwypuklony został także fakt, że jest zgodne z prawem wprowadzenie opłat za korzystanie z infrastruktury cmentarza, pod warunkiem, że takie opłaty będą przewidziane w regulaminie cmentarza.

Regulamin cmentarzy rzymskokatolickich w diecezji włocławskiej składa się z 4 rozdziałów: przepisy ogólne, postanowienia porządkowe, zasady dysponowania grobem i ponoszenia opłat oraz zasady wykonywania prac i usług przez podmioty niezależne od Administratora.

Więcej :
Diecezja.wloclawek.PL


 

1 listopada – Święto już Świętych,

2 listopada – Święto tych co świętymi chcą być.

  To Święto Świętych , ale i tych co świętymi pragną być. 
  Być świętym to zadanie dla każdego z nas. Chciałbym by było to i moje święto
  Ale czy tak będzie ? – zależy to ode mnie.
  W ten święty dzień zatrzymując się nad grobami zmarłych, a może i świętych 
  zapalamy małe światełko naszej wiary, wiary w „świętych obcowanie”, 
  kładziemy kwiaty - symbole życia i nie wracamy do domu bez modlitwy
  za tych których tam położyliśmy na wieczny odpoczynek.





           

 

Cmentarze – miejsca na których rozpędzony świat się zatrzymuje.
Popatrz jaki tam spokój. I żyjący i zmarli są razem. „Jak dobrze być razem.”
Mamy potrzebę bycia wspólnotą. Niech złączy nas modlitwa, zaduma i refleksja
nad życiem obecnym i przyszłym...
                                                    
„Byłem kim ty jesteś,
                                                       będziesz kim ja jestem  
                                                                    - módlmy się za siebie nawzajem.”

           

      
 


                                 



 Kujawskie Dożynki w Torzewie








Nowopowstałe Koło Gospodyń Wiejskich w Torzewie ,działające na terenie Parafii Witowo, Gmina Topólka, we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną  z Torzewa, przy czynnym zaangażowaniu wielu mieszkańców wsi i hojności sponsorów zorganizowało w niedzielę 18 września iście Kujawskie Dożynki.


Mszę Świętą dziękczynną przy figurze w środku wsi o godz. 14.00 sprawował ks. Andrzej Aniszczyk – proboszcz par. Witowo.  
            

Okolicznościowe kazanie wygłosił diakon Mariusz Zawadzki – rodak z Torzewa.

 

 
Przyniesiony przez Starostów Dożynek Joannę Moszczyńską i Łukasza Jankowskiego chleb został pobłogosławiony i poświęcony wraz z dożynkowymi wieńcami na rozpoczęcie Eucharystii. Obrzędom towarzyszył śpiew Kujawskiego Zespołu Ludowego, a czynny udział mieszkańców w Liturgii Słowa i modlitwie powszechnej był doceniony przez wszystkich.Po Mszy św. wszyscy przeszli na plac przy miejscowej remizie OSP, gdzie przemówił obecny na uroczystości Starosta Radziejowski p. Marian Zieliński.

          


 


Występ zespołu ludowego i orkiestry porwał wielu do tańca, a wszyscy ku zadowoleniu organizatorów biesiadowali długo i wesoło.
 
Wspaniałe dekoracje dożynkowe i bukiety kwietne podziwiali wszyscy.
 
 
         

W ten sposób podziękowano  Bogu na niebie i ludziom w Torzewie, za co niech Bogu będzie chwała, a ludziom pochwała.

 


 Dożynki parafialne 2011

W podzięce za plony, Bogu modły dziś wznosimy...”

                                                                     
W duchu wdzięczności Bożej Opatrzności za tegoroczne plony ziemi i podzięce rolnikom za ich trud na Ojczystym  zagonie, przynieśliśmy  do  Domu  Bożego owoce ziemi: kłosy zboża, kwiaty, owoce i warzywa. Dożynkowe dziękczynienie obchodzone w naszym kościele w ostatnią niedzielę sierpnia ,jest świętem całej parafii.
   









Przedstawione przez delegacje poszczególnych wsi„ owoce ziemi i pracy rąk ludzkich” poświęcone przez kapłana wniesione zostały do świątyni i złożone przed ołtarzem.
 
 
       
 
 
Dziękczynna Eucharystia sprawowana przez księdza proboszcza przy udziale pocztów sztandarowych OSP i liczne zgromadzonych wiernych była świadectwem że „ z Twoich Boże rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy ” .

            
 
Po Mszy św. każdy mógł posmakować ciasta i chleba z niejednego pieca z kiszonymi ogórkami, wiejskim smalcem, miodem, albo powidłami. Szerokie menu zaspokoiło apetyty wszystkich tak, że pozostało tylko,podobnie jak w Ewangelii „ okruszki i koszyk ułomków ”.

Bogu na niebie i ludziom na ziemi niech będą dzięki.
 



 X Rocznica śmierci ks. Stanisława Grzybowskiego
                                                                    





Ks. kan. Stanisław Grzybowski,
ur. w 1930 roku, wyświęcony na kapłana w 1956 r.
 był proboszczem Parafii Św.Andrzeja Apostoła w Witowie od 16 czerwca 1975 roku do dnia śmierci 25 sierpnia  2001 roku.






W 10 rocznicę śmierci - 25 sierpnia 2011 r. w kościele w Witowie odprawiona została msza św. w int. ś.p. ks. Stanisława Grzybowskiego.

                   
 

Po mszy św. liczna grupa parafian, dwoma autokarami i kilkoma samochodami osobowymi, udała się do Dąbia n/ Nerem, by zgromadzić się przy grobie swojego byłego Proboszcza. Złożono wieniec i kwiaty, na Jego grobie, zapalono znicze. Poczet sztandarowy OSP Witowo oddał hołd. Mszy św. w kościele i modlitwie różańcowej przy grobie przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Aniszczyk. Chwila zadumy nad grobem i wspomnienia stały się udziałem wszystkich zebranych. 
 




 03 lipca 2011 – Prymicje

      Prymicje  –  pierwsza  uroczysta  Msza  Święta  sprawowana  przez nowo wyświęconego kapłana. Taką uroczystość przeżywaliśmy w naszej Parafii  w Witowie w niedzielę 3 lipca 2011 roku . 


Mszę   św.  prymicyjną  sprawował  w   naszym   kościele    parafialnym o  godzinie 12.00  ks. Marcin Olejniczak  -  nasz rodak.

W tym kościele został ochrzczony, tu otrzymał sakrament bierzmowania, tu rozwijało się Jego powołanie i tu odprawił Mszę św. Prymicyjną.

Błogosławieństwo  Ojca – na  drogę  życia kapłańskiego dla syna - neoprezbitera poprzedziło  uroczystą  liturgię.

Głębokie  przeżycia i wzruszenie  stało  się  udziałem  wielu  zgromadzonych licznie w kościele  parafian  i  gości.





Homilię na temat kapłaństwa wygłosił ks. Jarosław Szpolorowski- Wicerektor ds.wychowawczych Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku .
 

                


Prymicyjne błogosławieństwo, które otrzymali wszyscy obecni w kościele zakończyło liturgię.
Pamiątkowe obrazki będą wspomnieniem przeżytych chwil.





 19 czerwca 2011 Wizytacja – Bierzmowanie


      W niedzielę 19 czerwca ks. bp Stanisław Gębicki odbył wizytację kanoniczną w naszej parafii. Na mszy św. o godz. 8.30 było powitanie Dostojnego Gościa i sprawozdanie ks. proboszcza Andrzeja Aniszczyka o stanie parafii. Po mszy św. odbyła się wspólna modlitwa za zmarłych na cmentarzu parafialnym.  Podczas mszy św. o godz. 12.00 ks. biskup udzielił bierzmowania naszej młodzieży. Sakrament bierzmowania przyjęło 130 mieszkańców naszej parafii. Na zakończenie przedstawiciele młodych podziękowali księdzu biskupowi za otrzymany Sakrament Ducha Świętego.


             



Młodym życzymy „ aby Duch Święty umocnił ich do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad” . 


 


  12 czerwca – Święcenia Kapłańskie 

         12 czerwca 2011 roku w Bazylice Katedralnej we Włocławku, Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering udzielił święceń prezbiteratu szesnastu diakonom naszej diecezji i jednemu ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Gethsemani. Do zadań Kościoła należy troska o to, by miał pasterzy, dlatego święcenia przebiteratu, po obchodach Misterium Paschalnego Chrystusa, są najważniejszym wydarzeniem w Kościele diecezjalnym.

     

Wśród wyświęconych jest także nasz parafianin ks. Marcin Olejniczak. Prymicję – pierwszą uroczystą Mszę świętą w naszym kościele parafialnym w Witowie, będzie celebrował w niedzielę 03 lipca o godzinie 12.00. Księdza prymicjanta wspierać będziemy naszą modlitwą i życzliwością, uczestnicząc w uroczystości.


 


  29 maja 2011 – I Komunia św.

W niedzielę 29 maja o godz. 10.30 przeżywaliśmy  Uroczystość Pierwszej Komunii świętej w naszej parafii. Po dobrze przeżytej spowiedzi w sobotę, jeszcze większe przeżycia towarzyszyły dzieciom Rodzicom i wszystkim zgromadzonym na uroczystej Eucharystii w niedzielę.

Czynny udział dzieci w liturgii, - śpiew, czytania, modlitwa, procesja z darami, jak również zaangażowanie rodziców w przygotowanie uroczystości cieszyło oczy i uszy wszystkich zebranych. 

I Komunia św. – to pierwsze pełne uczestnictwo w Ofierze Eucharystycznej.

Przystąpiło do niej 15 dzieci, /11 chłopców i 4 dziewczynki./



  

 

Po uroczystej Eucharystii dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki i uwieczniły się na wspólnej fotografii.


 


     
 08.05.2011 – Gniezno - Święcenia Diakonatu

 


        W niedzielę 08 maja 2011 roku w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie ks. Arcybiskup Henryk Muszyński udzielił święceń diakonatu 12 klerykom Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Wśród wyświęconych jest też diakon Mariusz Zawadzki  z Torzewa par. Witowo.

       
        Kleryk Mariusz                                     Klerycy przed święceniami                                              Włożenie rąk przez Biskupa                               Liturgiczne szaty diakona

Parafia nasza może cieszyć się w tym momencie dwoma diakonami przygotowującymi się do kapłaństwa.

Diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń (są to kolejno: diakonat, prezbiterat i biskupstwo).W obrzędzie święceń, biskup wypowiada modlitwę konsekracyjną i nakłada na kandydata ręce. Przekazuje Ewangeliarz. Diakoni są powoływani, by wspierać biskupów i kapłanów. Dlatego też nie wykonują funkcji typowo kapłańskich, jak celebrowanie mszy świętej, rozgrzeszanie i namaszczanie chorych, ale wsparci łaską sakramentalną, mają za zadanie służyć Kościołowi w posłudze liturgii, słowa i miłości.

Zadaniem diakona w celebracjach liturgicznych jest zasadniczo asystowanie i posługiwanie przewodniczącemu. Niektóre ceremonie diakon może sprawować samodzielnie, w zastępstwie kapłana. Jest zwyczajnym szafarzem komunii świętej. Może uroczyście udzielać chrztu św., asystować przy zawieraniu małżeństwa, przewodniczyć liturgii pogrzebu i nabożeństwom z wystawieniem Eucharystycznym.

  
           Przekazanie Ewangelii                                                              Wymowny gest                                                Nowowyświęceni diakoni



 01 maja 2011 Błogosławiony Jan Paweł II

Razem z całym Kościołem, przeżywaliśmy radośnie w naszej parafii, Uroczystość Beatyfikacji Jana Pawła II. W duchowej łączności ze zgromadzonymi na Placu św. Piotra  w Rzymie, uczestniczyliśmy w naszym kościele w Eucharystii i modliliśmy się prosząc o Miłosierdzie dla nas i całego świata.

   

Obecność pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej parfii, licznych strażaków, ich rodzin, miejscowej orkiestry,oraz zgromadzonych wiernych podkreślała wagę uroczystości.

Modliliśmy się też w intencji OSP i za zmarłych strażaków pamiętając, że św. Florian / 04.05 /jest Patronem Strażaków .Na zakończenie była wspólna „Barka”.

 



ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2011

Wielkanoc, Pascha, Niedziela Wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie — najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych jak: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.
 
Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

Co roku zgodnie z wieloletnią tradycją w Kościele Parafialym w Witowie, przy Grobie Pańskim ,wartę pełnią wytypowani druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Witowa, Płowiec, Torzewa. Tradycja ta nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Zależnie od lokalnej tradycji strażacy występują w mundurach galowych, ze sznurami, w czapkach rogatywkach, hełmach bojowych lub ozdobnych.

 

 
 
                Ołtarz kościoła w Witowie.                                        Straż druhów OSP przy Gobie  Pańskim.                                           Wschód słońca o świcie
 
Msza rezurekcyjna odprawiana jest o świcie (o godzinie 6 rano) w Niedzielę Wielkanocną dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa. To radosny obrzęd, powszechny w krajach słowiańskich.Dawniej nabożeństwo to odbywało się w Wielką Sobotę o północy.


  


Najświętszy Sakrament jest wynoszony z Grobu Pańskiego i trzykrotnie w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła, pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych. 

Najświętszy Sakrament jest wynoszony z Grobu Pańskiego i trzykrotnie w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła, pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych. 

 
  
 
Pierwsza wzmianka o mszy rezurekcyjnej pochodzi z X wieku, odprawiono ją w Augsburgu w Niemczech. Obrzęd wywodzi się z misteriów średniowiecznych, a na jego rozszerzenie wpłynęli prawdopodobnie bożogrobowcy (miechowici)...

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański), co uwydatnia słowiańska nazwa niedzieli jako Woskriesienije (Zmartwychwstanie).



 


 
 

Strona głównaAktualności Kościół parafialnyKaplica w PłowcachCmentarz parafialnyKapliczki i krzyżeWitowo.PLDiecezja włocławskaFotogaleriaFilmyKontakt Portale,serwisy